[singlepic id=3800 w=101 h=133 float=left]FRÝDLANTSKO – Sebere Polsko kraji část území?  Ministerstvo vnitra chce Polákům nabídnout část Frýdlantska nedaleko elektrárny Turów. Krajští politici s tím nesouhlasí. Liberecký kraj – Mapu Libereckého kraje čeká možná změna. Česko totiž z minulosti dluží Polsku zhruba 350 hektarů půdy. Ministerstvo vnitra proto hodlá Polákům nabídnout oblast na Frýdlantsku, nedaleko polské hnědouhelné elektrárny Turów. Krajští politici jsou však proti. „Slyšel jsem, že by Polsku měla připadnout část území u elektrárny a dolu Turów,“ říká exhejtman a šéf Euroregionu Nisa Petr Skokan.

Má obavy, že tak dojde k rozšíření dolů. Informaci potvrdil i současný hejtman Stanislav Eichler. „Územní požadavky polské strany se táhnou od padesátých let, jedná se o směnu zhruba 350 hektarů, o které Polsko přišlo na Ostravsku,“ vysvětluje hejtman.

Z ministerstva přišel požadavek na 350 hektarů z Libereckého kraje, konkrétně Frýdlantského výběžku. „S tím nesouhlasíme, už tak jsme územně nejmenším krajem v České republice,“ říká Eichler.

Ministerstvo zahraničí nyní připravuje oficiální nótu pro polskou stranu. „Hledají se vhodné pozemky, které by bylo možné polské straně vrátit. O jaké konkrétně jde, nemůžeme teď sdělit, musí se s nimi nejdříve seznámit Poláci,“ uvádí Vladimír Řepka, mluvčí ministerstva vnitra. Nejspíše půjde o neobydlená území. „Jde však o můj osobní názor, oficiálně to nevím,“ dodává Řepka.

Podle starosty Hrádku Martina Půty se má řešit územní dluh vůči Polsku odstoupením území, které nezhorší kvalitu života ani na jedné straně hranice. „Dovedu si představit, že se posune hranice o pár metrů někde v Krkonoších či Orlických horách, prostě tam, kde je les dalších pět kilometrů,“ míní.

V případě území u turówských hald má obavy, že se výsypky v takovém případě rozšíří. „Pokud dojde k navýšení výkonu uhelné elektrárny, může to znamenat více emisí,“ obává se. Nelíbí se mu také polský záměr postavit stovku větrných elektráren na haldách nad Višňovou.

„Jsem příznivcem větrné energie, ale tohle mi přijde jako zbytečně dráždivý projekt,“ myslí si Půta.

Polský elektrárenský gigant má podle něj naplánovanou těžbu uhlí do roku 2030. „Možná i proto chtějí postavit nový moderní blok elektrárny, aby v něm spálili uhlí, které tu mají,“ konstatuje hrádecký starosta. Podle něj se bude důl ještě rozšiřovat. „Bude se těžit až k silnici vedoucí z Bogatyně do Žitavy,“ uvádí.

V Bogatyňském výběžku je většina lidí zaměstnaná buď v elektrárně, či v dole. „Proto pochybuji, že se tam zvedne vlna odporu proti rozšíření těžby hnědého uhlí či zvětšení výkonu elektrárny,“ konstatuje. Životní prostředí se však v oblasti podle něj zlepšilo. „Po odsíření elektrárny je výrazně lepší než v osmdesátých letech,“ dodává Půta.

Dalším problémem ohledně Turówa jsou podle hejtmana Eichlera spodní vody na Frýdlantsku. Poláci totiž chystají rozšíření elektrárny a hnědouhelného dolu, což by Frýdlantsko připravilo o spodní vodu.

„V pondělí jsme na to upozornili na setkání poslance a senátory, budeme postupovat ve spolupráci s německými partnery ze Žitavy v rámci přeshraniční spolupráce,“ tvrdí.

Liberecký kraj apeluje na ministerstvo zahraničí s tím, že nesouhlasí s dalším rozšiřováním těžby, aby nedošlo k narušení zásob pitné vody. „Dolnoslezský maršálek se v této věci necítí kompetentní. Proto se musí s Poláky jednat na vládní úrovni,“ vysvětluje Eichler.

Hejtman si myslí, že vypouštění emisí turówskou elektrárnou není teď ten největší problém. „Polsko je součástí Evropské unie, takže musí používat moderní technologie, odsíření mají určitě kvalitní. Pokud postaví nový blok, bude ještě dokonalejší,“ věří.

Dalším problémem jsou podle hejtmana spodní vody. Poláci chystají rozšíření elektrárny a dolu, což by Frýdlantsko připravilo o spodní vodu.

Použité zdroje a citace:

http://www.starostoveprolibereckykraj.cz/tiskove-prohlaseni-137.html

Mladá fronta DNES/OLDŘICH SZABAN

Pin It on Pinterest