Rekonstrukce navrátila objektu jeho samonosnou funkci, hrázděné patro objektu opětovně vynáší podstávková konstrukce. Statikem navržená táhla a železné výztuhy nahradila původní trámová konstrukce, která byla v několika místech nahrazena nově vyvázanou konstrukcí (v místech původní odstraněné konstrukce byla vytvořena replika). Část trámů roubené světnice byla nahrazena trámy novými, neboť jejich poškození dřevokazným hmyzem a houbou bylo velmi rozsáhlé. Každý trám, každá část dřevěného skeletu prošla pečlivýma rukama tesařů, kteří nahrazovali pouze poškozené části. A že bylo co nahrazovat. Prolomenou pozednici, části sloupků hrázdění, výztuh, zhlaví stropních trámů, konce krokví, atd. Tesařské řemeslo se zde činilo. A nejenom toto řemeslo. Zedníci museli provést nové založení základových pasů po obvodě celého objektu, přezdění puklé a vyvalené čedičové stěny, opravu klenby komínového tělesa, omítnout veškeré stěny, atd. Šikovných rukou bylo také třeba při opětovném provedení vymazávky na hrázděných stěnách.
Aby byl i vnitřek objektu co nejautentičtější, byla ve světnici položena ručně dělaná pálená historická dlažba, očištěné trámy byly napuštěny fermeží a dřevěný stropní záklop byl celý repasován. Okénka světnice taktéž prošla složitou cestou repasování.
Pro dosažení vhodných klimatických podmínek v místnosti, hlavně s ohledem na budoucí umístění a provoz mechanického betlému, byly zvoleny drobné podpůrné stavební zásahy (vložení větracích otvorů s mřížkami pod okny, opětovné zprovoznění větracího otvoru na komínu ve světnici).
Samotný mechanický betlém v současnosti prochází velmi rozsáhlým restaurátorským zásahem a práce na něm budou dokončeny až v roce 2012.
Rekonstrukce objektu se stala dle vyjádření Národního památkového ústavu ukázkovou obnovou a vzorově provedenou rekonstrukcí objektu tohoto typu.
Zdroj : http://www.mesto-frydlant.cz/