V resortu školství na logopedické péči se podílejí tito odborníci:
1. Logopedický preventista je středoškolský vzdělaný pedagog (dnes učitelka mateřské školy – viz školský zákon) a absolvoval vysokoškolský kurz logopedické prevence s dostatečnou dlouholetou praxí, která popř. nahrazuje vysokoškolské vzdělání – titul Bc. Zabývá se rozvojem komunikačních dovedností.
2. Logopedický asistent je absolvent vysokoškolského bakalářského studia speciální pedagogiky, může pracovat i v MPSV a sám i bez supervize klinického logopeda. Získává titul Bc., který předchází titulu Mgr. Zaměřuje se na poruchy řeči u dětí. Doporučuje jiné odborníky v případě vážné poruchy řeči.
3. Speciální pedagog je učitel se zaměřením na poruchy řeči a učení se státní zkouškou z logopedie v magisterském studiu. Speciální pedagog vystuduje nejdříve bakalářské studium, sám se rozhodne, jaké cílové skupině bude pomáhat. Studující ale přesto musí absolvovat teoretickou a praktickou průpravu v oboru logopedie a etopedie. Speciální pedagog může pracovat na speciálních školách, ve specializovaných třídách při základních školách, ve speciálně-pedagogických centrech, v pedagogicko-psychologických poradnách, v neziskových organizacích pomáhající dětem, ve střediscích výchovné péče, v diagnostických ústavech, v dětských domovech, na základních školách jako školní speciální pedagog.
V resortu zdravotnictví pracují tito odborníci:
1. Logoped je absolvent logopedie nebo speciální pedagogiky se zaměřením na poruchy komunikace a učení se státní závěrečnou zkouškou z logopedie a surdopedie. Potom musí absolvovat specializační přípravy, pracuje pod supervizí klinického zkušeného logopeda. Prozatím nesplňuje podmínky pro získání licence k provozování vlastní privátní praxe.
2. Klinický logoped je absolvent specializační přípravy (supervize) zakončené státní závěrečnou zkouškou z logopedie a surdopedie, pracuje samostatně a tedy splňuje podmínky k provozování privátní praxe.
Pracují ve státních i soukromých logopedických ambulancích, popř. poradnách či přímo na logopedických pracovištích (lůžková oddělení – foniatrie, rehabilitačních zařízeních, v léčebnách pro dlouhodobě nemocné, v ústavech sociální péče, na specializovaných pracovištích – klinikách, JIP) dále, v denních stacionářích pro děti i dospělé zřizovaných při zdravotnických zařízeních.
Milí čtenáři, nezaobírám se přímo logopedií – nejsem logoped, ale jsem speciální pedagog, sice se zaobírám poruchami řeči – ale v rámci dominantní poruchy, jako například vývojová dysfázie s mentálním opožděním!, děti s autistickými rysy (dalšími v PAS), především poruchami soustředěnosti pozornosti (ADD, ADHD (toto nemusí být ještě porucha chování – dítě může být dobře vychované ale geneticky emočně labilní , a když s dítětem se špatně zachází, pak druzí v něm vyvolají ta negativa – ty rušivé elementy…), SPU, poruchami chování (zde už hraje velkou úlohu rodina, jak vychovává) apod. Vždy záleží na magistrovi, co ho zaujme, baví, v čem je dobrý a čemu se chce věnovat. Prostě nechci se věnovat jenom logopedii, ale musím ji znát, dokázat doporučit odborníka, dokázat vnímat závažnost – poznat poruchu v řeči, to musí zvládnou každý speciální pedagog…Pálová Helena