Budoucnost nemocnice stále není jasně vytyčena. Bude se prodávat či nebude? Bude fungovat, nebo ne. Pokud ano, jak? Otázek je mnoho. Některé jsme položili Prim.MUDr.Lukášovi Kohoutkovi.
- Rozepře mezi LK, Frýdlantem a společností EUC, nabírají na obrátkách…
Nejde o rozepře. Nenalézáme ale shodný pohled na realitu a vývoj ve zdravotnictví a pochopení role malých nemocnici v něm. Postupně se měníme z tradiční akutní nemocnice na nemocnici s převážně plánovanou péčí. Spíše by se na to hodil název klinika.
- Jak se k tomu staví lékaři?
Většina lékařů si uvědomuje současné trendy v medicíně a podporuje změny, které vedou nemocnici ke specializaci na konkrétní výkony. Práce lékaře a nelékařského personálu v takovém zařízení s sebou nese i potřebu pochopení myšlenky tohoto nového směru, a jakmile i zdejší obyvatelstvo připustí nutnost této změny, bude z ní maximálně profitovat.
- Jaké konkrétní výkony máte na mysli?
Ve spektru nabízených výkonů našeho pracoviště se zase tolik nezměnilo, ale jedná se především o přehodnocení pohledu na konkrétního pacienta, který léčbu v naší nemocnici podstoupí. Jednoduše řečeno, především u pacientů s mnoha přidruženými nemocemi, obzvláště interního rázu, je nejen operace, ale i pooperační období velmi náročné a vyžaduje přítomnost návazných oborů, které tato nemocnice nemá a nikdy neměla. Jedná se ale o velmi malé množství ze všech zde ošetřených pacientů, které nemůžeme z těchto zmíněných důvodů, v naší nemocnici léčit. Konkrétní výkony zde rutinně a s vysokou odborností prováděné jsou především operace kýl, křečových žil, hemoroidů, slepého střeva, žlučníku, štítné žlázy, tlustého střeva, karpálního tunelu a dalších.
- Proč podporujete současný vývoj nemocnice?
Jak jsem řekl, malá nemocnice si v současné době musí najít své místo v systému lůžkové péče. Líbí se mi, že se zaměřujeme na konkrétní operační zákroky. Můžeme k pacientům přistupovat mnohem osobněji. Máme na pacienta čas, věnujeme se mu. Zároveň se snažíme poskytovat i příjemné prostředí tak, aby se cítil v nemocnici co nejlépe. Určení správné role naší malé nemocnice, je jediné možné řešení stávající situace ve zdravotnickém sektoru v České republice. Jak dobře víte, personální situace je velkým problémem nejen menších, ale také velkých nemocnic v celé republice.
- Co se týče onoho prostředí, jaké změny zde nastaly?
Zlepšili jsme a zlepšujeme komfort pro pacienty. Nadstandardní pokoje již mají skutečnou hotelovou úroveň. Obecně se snažíme o světlé optimistické barvy při malování pokojů a chodeb. A uvědomujeme si, že pacient si domů odnáší nejvíce dojmy z chování sestřiček a lékařů. V tom se snažíme odlišit od velkých anonymních nemocnic.
- Co by se podle vás dělo, kdyby nemocnice přešla pod LK?
Nerad bych spekuloval. Jsem přesvědčen, že k této situaci nedojde a po volbách se situace uklidní.
- Proč po volbách?
Je obvyklým jevem asi i všude v demokratickém světě, že před volbami se kandidující strany snaží přesvědčit voliče sliby a kroky, které byť nemusí být zcela efektivní, splňují to, co si voliči žádají. Jestliže politici příliš podlehnou volání a přání svých voličů, může jít o populismus a ten je velmi nebezpečný. Po volbách většinou takové kroky politiků slábnou. Bude jistě i více času a prostoru se bavit racionálně bez populistického nádechu.
- Kdy si myslíte, že nemocnice začala „chřadnout?“
Nemocnice nechřadne. Mění se. Bývalí vlastníci dobře věděli, že ji nelze dlouhodobě udržet ve stávajícím stavu. Již nebyli schopni investovat do obnovy přístrojů, nevychovali si své následovníky a ani nesháněli za sebe náhradu. Prodej jim v podstatě umožnil se odstřihnout od odpovědnosti za budoucnost celé nemocnice. Tu odpovědnost převzal nový majitel a nemocnici mění, investuje do ní a přivedl řadu nových lékařů. Zároveň si však velmi váží těch zaměstnanců, kteří zůstali a pochopili alarmující potřebu restrukturalizace nemocnice na životaschopné zařízení, které bude nadále poskytovat efektivní a hlavně to zdůrazňuji, bezpečnou, léčbu všem pacientům, které bude v našich silách ošetřit. Vše se tak doposud děje a hodláme v tomto úsilí i nadále pokračovat. Jednoduše řečeno, výjimečné případy, které zde není možné a není bezpečné ošetřit, a nebo hospitalizovat, musí za konečnou léčbou do specializovanější nemocnice v Liberci. I tak zde provedeme spolu s vyhlášeným gynekologickým oddělením přibližně 30 000 ambulantních ošetření a 3000 operací ročně, což je na malou nemocnici obrovský výkon a také tato čísla nutno vnímat i jako podstatnou a důležitou službu zdejším obyvatelům.
- Říkal jste bezpečnou? Jak to myslíte?
Na prvním místě je vždy bezpečí pacienta a ochrana lékaře. Proto nabízíme pouze takové zdravotní služby, za které můžeme ručit, a jsou kvalitní.
- Jaké služby nemocnice momentálně nabízí, a jak se liší od té doby, co nemocnice přešla na nový režim?
Rozsah chirurgických a gynekologických zákroků máme uveden na našich webových stránkách www.nemfry.cz. V zásadě se proti minulosti nezměnil. Dále poskytujeme v nemocnici dlouhodobou ošetřovatelskou péči a provozujeme řadu odborných ambulancí. Za zmínku stojí zavedení nových operačních postupů především v cévní chirurgii a příchod atestovaného cévního chirurga, který rozšířil významně nabídku služeb pro zdejší obyvatele. Dále jsme vynikli i s jinými chirurgickými diagnózami, o které se zde dokážeme postarat a přinést pacientům díky novým přístupům zkrácení doby hospitalizace, rekonvalescence a brzký návrat do pracovního procesu.
- V čem je tedy změna?
Změna spočívá zejména v tom, že nejsme standardní akutní nemocnicí. Neoperujeme všechny akutní případy například přivezené záchrankou. Pro takové případy nemáme na dnešní dobu dostatek diagnostických přístrojů ani potřebný počet lékařů ve službě. Naproti tomu se nezříkáme pomoci pacientům i u akutních stavů, které si naše nemocnice může dovolit bezpečně ošetřit, jsou to zejména operace akutního zánětu slepého střeva, žlučníku, uskřinuté kýly a dalších. Je rozhodující celkový stav pacienta, a pokud můžeme pomoci, jistě danou péči zajistíme i v našich podmínkách. Není tedy pravdou, že bychom někdy takové pacienty odmítali a nepostarali se o ně.
- Proč nemůže být nemocnice na takové úrovni, jako za své zlaté éry?
Historicky tato nemocnice plnila svoji všeobecnou službu občanům, především svého největšího věhlasu dosahovala pod vedením pana primáře Hrnčíře a byla velmi vyhledávanou nemocnicí. Je jistě výzvou pro nás všechny na tento odkaz navázat a v podmínkách dnešní doby pokračovat v rozvoji dobrého jména frýdlantské nemocnice, avšak s ohledem na zásadní vývoj a změny v medicíně 21.století. Bezpečnost a kvalita péče pro naše pacienty především z frýdlantského výběžku zůstává nadále naší prioritou.
- To je nejspíše otázka financování…
Není. To je obvyklý a zásadní omyl. Hustá síť nemocnic v kraji i v České republice není, jak se říká, ufinancovatelná z veřejného zdravotního pojištění. Je správné, že se péče centralizuje. Dochází k efektivnímu využívání drahé přístrojové techniky a práce lékařů specialistů. Ostatní – menší nemocnice musí doplňovat spektrum péče a soustřeďovat se na takovou péči, kterou jsou schopny poskytnout levněji a efektivněji, než ve velkých nemocnicích. A tuto náplň máme a poskytujeme.
Rádi uvítáme občany Frýdlantska, aby si přišli prohlédnout interiéry nemocnice. Viděli nové přístroje, vybavení pokojů a mohli si s námi lékaři a sestřičkami popovídat. Stále je to nemocnice, která je tu zejména pro ně. Připravíme něco jako Den otevřených dveří a pozveme frýdlantské k nám.
- Co byste dodal na závěr?
Pan prof. Pafko hovoří, myslím, velmi rozumně:
„Kdo z nás by se chtěl dostat do nemocnice, která nemá dostatečné personální a přístrojové vybavení…?“.
Řešení vidí v restrukturalizaci lůžkového fondu. „Bude třeba centralizovat personál a prostředky na techniku, která je čím dál dražší,“ domnívá se. „Nepochybně i vy, pokud byste měla závažnější problém, byste klidně jela o 20 kilometrů dál, když budete vědět, že se tam vaším problémem bude zabývat a bude mít dostatečné vybavení.“
Stačí si poslechnout…
Prim.MUDr.Lukáš Kohoutek, FICS
Vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové, promoval roku 2003, pracoval 10 let v Krajské nemocnici v Pardubicích na pozici sekundárního chirurga a později po atestaci i na pozici vedoucího lékaře, ve 34 letech se jako jeden z nejmladších chirurgických primářů ujal vedení chirurgického oddělení v Semilech, kde za působení jeho týmu došlo k znásobení počtu operativy a vyhledávanosti pracoviště především pro zaměření na problematiku kýl. Je spoluzakladatelem a místopředsedou České herniologické společnosti – větve Evropské herniologické společnosti. Dále je členem prestižní nejstarší chirurgické společnosti ICS (International College of Surgeons ) se sídlem v Chicagu. Aktivně se účastní řady tuzemských a světových konferencí a přednáší na Fakultě zdravotnických studií v Pardubicích již 12 let obor chirurgie a dříve i anatomie. Je autorem odborných přednášek a publikací. Stážoval v mnoha zemích – opakovaně USA, Austrálie, Nizozemí, Německo, Francie a další. V letošním roce dokončuje postgraduální studium na Lékařské fakultě v Hradci Králové. Tým primáře Kohoutka reprezentuje nejen chirurgické oddělení, ale i město Frýdlant na celosvětových konferencích, letos ještě míří tým chirurgů z Frýdlantu přednášet do nizozemského Rotterdamu své zkušenosti s operativou kýl a v říjnu bude prezentovat naši práci třemi přednáškami na světové chirurgické konferenci v japonském Kjótu. Ve Frýdlantě pořádáme pravidelná odborná školení pro kolegy z celé České republiky převážně na problematiku kýl, tzv.workshopy.
Dobrý den,chtěl bych poděkovat panu doktorovi Kohoutkovi,sestrám a komplet celé nemocnici za skvělý přístup a výborně odvedenou operaci.Cesta k vám byla sice dlouhá z Kutné Hory ale vyplatila se.Mám zhruba tři týdny po operaci obou stranné tříselné kýly a je mi velice skvěle.Kýlní poradnu a nemocnici Frýdlant doporučuji.Moc Děkuji pane doktore.
Jana Šorfová
31.5.2016
Souhlasím s vizí primáře MUDr L. Kohoutka týkající se moderních trendů v medicíně, a se specializací na konkrétní chirurgické výkony.
V minulosti, kdy naši matku postihla mrtvice, byla hospitalizovaná ve frýdlantské nemocnici. Zde však k takovýmto závažným nemocem neměli potřebné diagnostické přístroje , a proto je vozili na vyšetření do Liberce. Uskutečňovalo se to tak, že pacienty vozili frýdlantskou sanitou za Frýdlant , tam je překládali do liberecké sanity a následně odváželi do Liberce na vyšetření, kde měli již zmiňované diagnostické přístroje. Stále mám v paměti, jak si stěžovala, že při překládání pršelo, a byla ji zima. Tak takovouto zdravotní péči bych si nepřála zažít. Proto budu ráda, když se pacienti s takovými závažnými zdravotními problémy nasměrují přímo do konkrétní nemocnice, kde se dostane pacientovi okamžitá odborná péče u specialistů. Velká nevýhoda pro starší lidi je však nedostupnost všech odborných ambulancí, aby za nimi staří a nemocní lidé nemuseli dojíždět až do Liberce. Přece jen všichni nemohou jezdit autem, a vlakem je to velmi zatěžující a vyčerpávající.
Občas jsme osobně využili chirurgickou ambulanci, kde nás ošetřovala MUDr Plecháčová, nebo sám primář L. Kohoutek. Setkali jsme se zde s velmi profesním a lidským přístupem. Tento příklad by si měli od nich převzít ostatní lékaři z dřívějšího kolektivu.
Určitě by bylo dobré, aby tato nemocnice fungoval nadále v tomto moderním směru, který vede ke specializaci na konkrétní chirurgické výkony.
Ráda bych se podělila i o svou zkušenost. Bydlíme s manželem u Vysokého Mýta. Manžel, teď už měl, velké potíže s tříselnou kýlou. Byl 3x operovaný v nemocnici Vysoké Mýto. Bohužel neúspěšně. V nemocnici Chrudim byl odmítnut.Proto jsme se obrátili jsme se na pana primáře Kohoutka. Nejvíce musím ocenit jeho lidský i profesionální přístup. Manžel nemusel vůbec čekat, byl operovaný do 10 dnů po návštěvě v soukromé ordinaci v Přelouči. Manžel velice chválil i péči v této nemocnici. S takovým přístupem k pacientovi jsem se nikde nesetkala. Po vytažení stehů se pan primář dotazoval formou SMS na stav manžela, jak se mu daří, zda něco nepotřebuje. Od takových lékařů by se měli všichni učit a ne jim házet „klacky pod nohy“
Plně souhlasím s p.primářem a doufám,že se konečně ve Frýdlantu lidem otevřou oči a pošlou pány co vedli tuto nemocnici k šípku. Je nehoráznost jak se k pacientům chovají určitý „lékaři“. Pacient je pro ně jenom bytost ke které nemají žádný morální natož lidský vztah.Dávají najevo svou aroganci a neochotu se s pacientem zabývat,natož ho léčit.Píšu to proto,že jsem tento přístup zažil sám.Je smutné jak nemocnice,která měla jméno široko daleko za našima luky a háji upadá a jde ke krachu.Nemocnici přeji aby tam bylo co nejmíň takových Mrázků a Kuthanů. Aby se lidé nebáli chodit na vyšetření. Věřím,že primář Kohoutek je zárukou ke zlepšení zdravotní péče ve Frýdlantě a že najde dobrý tým pro svoji nelehkou práci v nemocnici.
Pěkný den. Zaregistroval jsem článek pana primáře Kohoutka a rád bych mu tímto vyjádřil podporu. Nejsem sice přímo místní občan, bydlím nyní v Přelouči u Pardubic, ale na Liberecku jsem vyrůstal a žijí tam stále mí rodiče. Když mi na podzim minulého roku byla diagnostikována kýla, chtěl jsem využít služeb Fakultní nemocnice v Hradci Králové, kterou si nemohu vynachválit s řešením jiných mých zdravotní problémů. Bohužel mi byl nabídnut termín nejdříve za 9 měsíců. Když jsem toto konzultoval na chirurgii v místě bydliště, dostal jsem doporučení na specializované pracoviště ve Frýdlantské nemocnici a po krátkém kontaktu dostal návrh data operace zhruba za měsíc. Byl jsem velmi rád a nabídku přijal. Nakonec jsem zde absolvoval následně ještě operaci další objevené kýly a hemoroidů, které mne trápily už 11 let. To vše ne náhodou opět ve Frýdlantu, ale díky tomu, že jsem byl po prvním zákroku velmi spokojen s péčí i prostředím a získal důvěru k celému týmu nemocnice. Ani na chvíli jsem tak neuvažoval o hledání jiného, mému bydlišti bližšímu zařízení. Chtěl bych mnohokrát poděkovat za vše, co pro mne pan primář Kohoutek i jeho spolupracovníci udělali a doporučuji je vřele dále. Není nad specialisty, kteří svoji práci umí a navíc se dokáží o pacienta postarat také lidským, přátelským a individuálním přístupem. Přeji jim, ať se daří jim, nemocnici i jejím pacientům. Zdraví Pavel Pokorný
Dobry den bydlim na Zumberku okres Chrudim mel jsem kylu operace v Chrudimi by byla mozna az nekdy v listopadu v Pce tez a v Hradci Kralove taky tak jsem si nasel na inernetu soukromou kliniku v Prelouci pana primare Lukase Kohoutka a objednal jsem se na vysetreni bylo to rychle hned jak jsem tam dorazil pan primar me ochotne vysetril a dalsi tyden jsem jel na operaci pan primar me tam osobne dovezl i za tri dny zpet cesta byla dlouha z meho bydliste 180 km jsem naprosto spokojeny ve Frydlantu bylo vse ok doktori vyborny sestry hodny mohu vsem vrele doporucit jeste jednou dekuji panu primari L.K.za veskerou peci.
Dobrý den.Dovolte mi, abych se také vyjádřila k problematice nemocnice ve Frýdlantě. Osobně jsem v této nemocnici nikdy nebyla, ale znám primáře Mudr Kohoutka Lukáše a také paní doktorku Karkošovou a myslím si, že tato jména již jsou zárukou dobrého vedení, jak ze strany prmáře, tak pečlivého a odborného ošetření od paní doktorky Karkoškové. Přeji jim oběma hodně úspěchů, ať se nenechají odradit od své práce a pacientům přeji více takových lékařů, kteří pracují ve Frýdlantské nemocnici.
Byla jsem ve frýdlantské nemocnici sama několikrát a i jednou doprovázela babičku. Pokaždé se o mě dobře postarali, zdravotnický personál i lékaři se chovali vstřícně a ochotně, vše bez dlouhého čekání, všechno srozumitelně vysvětlili.
Oceňuji, že v případě, kdy si nejsou jisti, zda daný problém jsou schopni kvůli personálnímu nebo přístrojovému obsazení vyřešit, neváhají pacienta odeslat na specializované pracoviště.
Dobry den,muj pritel mel pravostranou triselnou kylu a v Chrudimi by ho operovali az nekdy v listopadu proto jsme si na internetu nasli soukromou kliniku v Prelouci pod vedenim pana primare Lukase Kohoutka a tak jsem ho kontaktovala emailem ochotne nas pozval na kliniku zajela jsem tam s pritelem a pan primar nas ochotne vysetril jeste me prohlidl krecovou zilu a rekl pani vy pojedete s nami dalsi tyden se jelo na operaci oba dva pan primar nas vzal sebou do Frydlantu v Cechach na soukromou kliniku tam nas cekal nadstandard super sestricky doktori na jednicku vse ok byli jsme oba spokojeni pristup vsech super i pooperacni pece skvela ja bych chtela podekovat memu dr.co vedl mou operaci Jakub Musil a pritel panu primari Lukasi Kohoutkovi a po trech dnech nas zase pan primar odvezl domu je to jednicka dekujeme vsem vrele doporucuji……
Před dvěma lety jsem byla v této Nemocnici ve Frýdlantě hospitalizována na operaci kýly. Na sál mě vezl zřízenec v soukromém černém oblečení a špinavých teniskách,dovezl mě do předsálí a na operačním sále se opřel o dveře a v rozhovoru se sestřičkou si podupával nohou.Asi jsem koukala blbě,tak sestřička zavřela dveře.Na pokoji jsme byly 2 s kýlou,jména doktorů jsme neznaly.Večer jsem dostala horečku,na stolek mi přistál Paralen,měla jsem takové bolesti.Vizita probíhala tak,že odedveří sestra ukázala- kýla,kýla a nikdo se nešel podívat,jak vám je. Při propoštění – sestra mi vyndala tu hadičku a řekla,že to bude chtít vidět doktor,tak pro něho šla,ale přišla bez doktora,prý to vidět nechce.Za tu celou dobu mě neviděl a tu ránu si neprohlídnul,ale zprávu jsem měla napsanou,že mi dávali síťku,ale nebyla to pravda,mě ji nedali.Jméno jsem se dozvěděla až ze zprávy,byl to Mudr.Mrázek,ale co ho odedveří velice zajímalo,jestli mě poslal doktor z Chrastavy,asi kvůli volbám. Tento rok v květnu jsem byla opět na operaci kýly a všechno se tam změnilo,přístup doktorů a sester,byla jsem velice překvapená a chtěla bych všem poděkovat za nadstandartní péči a hlavně přístup k lidem.Též bych chtěla poděkovat Mudr.Barbara Karkošková a ještě jednomu doktorovi,který mě přijímal,ale zapoměla jsem jméno. Myslím si ,že chirurgie získává dobré jméno a doporučuji tam jít.