Výrazně atraktivnější je nově expozice v městském muzeu Špitálek, která bude otevřena ve středu 16. května 2018. V uplynulých měsících prošla díky projektu „Unikátní prezentace kulturní a historické paměti ve Frýdlantu“ proměnou, díky které nabízí návštěvníkům cestu do historie města s využití moderních technologií. Přináší řadu zajímavých novinek, mimo jiné bude na příchozí i mluvit. Na financování projektu za 1 471 948 korun se 50 % podílí Evropská unie. Zbylou částku hradí ze svého rozpočtu Město Frýdlant.

„Doplnit stávající expozici ve Špitálku, zaměřenou na archeologii a tradiční řemesla ve Frýdlantu, o moderní audiovizuální efekty, mělo Město Frýdlant v plánu už od otevření zrekonstruovaného objektu v roce 2012. Peníze na expozici se ale podařilo získat až loni a to díky přeshraniční spolupráci s Regionálním muzeem v polské Lubáni, které je partnerem projektu,“ říká starosta Frýdlantu Dan Ramzer.

Moderní audiovizuální prvky v expozici nabízejí příchozím mnoho zajímavého. „Návštěvník už nebude odkázaný pouze na to, že si informace o expozici přečte. Nově na něj bude sama promlouvat, ujme se v podstatě role průvodce,“ říká vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu Iva Beranová.

Novinka ale samozřejmě nespočívá jen v mluveném průvodcovském slově. Po celé délce chodby, ze které se vchází do jednotlivých místností – expozicí, je instalována časová osa Frýdlantu a jeho okolí. „Ta je doplněná interaktivní dotykovou obrazovkou, která obsahuje historické i současné fotografie různých exponátů, historické dokumenty a řadu zajímavých informací z různých oblastí. Dozvědět se v nich bude možné o místních archeologických nálezech, řemeslech, průmyslu, životu ve městě, osobnostech a také o historii Frýdlantu. Návštěvník si může sám regulovat, jak podrobně ho tématika zajímá a dle toho prohlížet dokumenty. Své si najdou jak návštěvníci, kterým stačí základní informace, tak badatelé,“ doplňuje Iva Beranová.

Expozice pak nabízí také středověké tržiště. Jeho atmosféru hned při vstupu do místnosti navozují jednak zvuky tržiště, a pak speciálně vytvořená kulisa. Ve stáncích si mohou lidé prohlédnout dobové exponáty šikovně zapuštěné a ukryté za sklem, i exponáty určené k přímému zkoumání. „Chtěli jsme, aby výstava byla co nejvíce interaktivní,“ doplňuje vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu. Nová expozice nabízí i prvky pro děti, které mohou vzít malí návštěvníci bez obav do ruky a prozkoumat.

„Věříme, že nové pojetí expozice zaujme. Už při vstupu do ní, v kapli, čeká na návštěvníky nevšední zážitek. Pod stropem je zavěšený jakýsi mrak nebo oblak, pod který si může člověk sednout a rozjímat. Bude-li chtít, poslechne si zajímavosti o budově Špitálku. Nebude-li chtít, může v kapli jen sedět a přemýšlet. Zatím zde chybí socha Piety, která je po první etapě restaurování a čeká na druhou, nicméně později se opět stane součástí této první místnosti expozice,“ doplňuje starosta Frýdlantu.

Muzeum Špitálek už v sobotu 12. května 2018 navštívil v rámci své návštěvy Frýdlantu litoměřický biskup Mons. Mgr. Jan Baxant, který požehnal kapli.

Nově jsou v muzeu ve Špitálku k vidění také dvě rituální nádoby zapůjčené partnerským Regionálním muzeem v polské Lubáni. Jde o nádoby, do kterých se v minulosti ukládala plodová lůžka rodiček. V regionu jsou naprostým unikátem.

První návštěvníci si budou moci novou expozici ve Špitálku prohlédnout ve středu 16. května 2018. Otevírací dobu najdete zde.

Mikroprojekt registrační číslo: CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_012/0000796 je financován 50 % z Evropské unie / Evropského fondu pro regionální rozvoj  / Fondu mikroprojektů v Euroregionu Nisa realizovaného v rámci programu Interreg V-A Česká republika – Polsko 2014-2020 a 50 % z rozpočtu města Frýdlant. 

Více fotografií najdete zde.

Zdroj: Město Frýdlant

[pt_view id=“b74251faj2″]
[pt_view id=“673d3cctsq“]
[pt_view id=“b6ea8f194d“]
[pt_view id=“b90a221j8l“]
[pt_view id=“f3784a8dor“]
[pt_view id=“76600d0f1w“]

Pin It on Pinterest