Až se po rekonstrukci otevře Severočeské muzeum v Liberci, upoutá návštěvníky nově zrestaurovanými exponáty. V novém vstupním vestibulu muzea se po otevření na podzim příštího roku například objeví pohyblivá časoměrná plastika: původní hodinový stroj z muzejní věže.

Ten byl pořízen v posledním roce výstavby budovy — 1898. Podle typu konstrukce jej zhotovili v dílně hodináře F. X. Schneidera v Bruntále. Dodán do věže muzea byl prostřednictvím libereckého hodináře Leubnera, pokračovatele obchodu s hodinářským zbožím A. Bergmanna, sídlícího v liberecké Vídeňské, dnes Moskevské, ulici. Ve věži muzea sloužil až do konce 70. let minulého století, kdy jej nahradil nový, elektricky řízený stroj, zhotovený firmou Elektročas v Praze.

„V nově otevřeném muzeu budou mít návštěvníci možnost vidět řadu exponátů, které nebyly kvůli svému stavu dosud prezentovány.
U věžních hodin ještě mnozí zažili původní hodinový stroj a nyní uvidí, jak vlastně vypadal,“
uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Poté, co stroj přestal sloužit k pohonu hodin na muzejní věži, byl převezen do depozitáře muzea v Raspenavě. Pokrývaly jej nepůvodní nátěry, nekompletní mechanika byla zanesena prachem, zbytky olejů a konzervačních prostředků. V roce 2010 navíc do depozitáře vnikla při záplavách velká voda a mechanismus poničila. Prošel konzervací a od roku 2013, kdy byl zařazen do muzejních sbírek, byl až do začátku současné rekonstrukce budovy muzea po nezbytné konzervaci umístěn na původním dřevěném podstavci podesty schodiště.

V souvislosti s II. etapou modernizace Severočeského muzea v Liberci se rozhodlo o jeho instalaci do nově pojatého vstupního vestibulu. Kompletní práce na jeho restaurování vyhrál ve výběrovém řízení sochař Petr Skála, který má letité zkušenosti z tohoto oboru a kromě oprav hodinových strojů se také stará mimo jiné o údržbu a chod Staroměstského orloje v Praze. Novou architektonickou podobu podstavce stroje i ciferníku navrhuje architekt Michal Hlaváček, který je také hlavním autorem
a projektantem 2. etapy modernizace Severočeského muzea v Liberci.

„Vzhledem k záměru instalovat hodinový stroj jako funkční exponát ve vstupní hale je navrženo osazení automatického natahovacího stroje, poháněného pravidelně elektromotorem, který jej bude udržovat v provozu. Po kompletním restaurování všech částí by měl ukazovat aktuální čas svými původními ručičkami na původních číslicích nového ciferníku. Historický hodinový stroj se tím změní v pohyblivou plastiku, která bude od září příštího roku vítat návštěvníky muzea,“ řekl Jiří Křížek, ředitel Severočeského muzea v Liberci.

Zdroj: TZ Liberecký kraj

[pt_view id=“b74251faj2″]
[pt_view id=“673d3cctsq“]
[pt_view id=“b6ea8f194d“]
[pt_view id=“b90a221j8l“]
[pt_view id=“f3784a8dor“]
[pt_view id=“76600d0f1w“]

Pin It on Pinterest