Hlavní budova Krajské vědecké knihovny v Liberci se po třech měsících, během nichž probíhala rekonstrukce vnitřních prostor, opět otevírá pro veřejnost. Čtenáři si mohou nyní vybírat knihy z obnovených regálů pod LED osvětlením či si zajít na nové toalety. Výměny se dočkal nábytek či koberce a vznikla moderní studijní zóna. Celkové výdaje projektu jsou 37,3 milionu korun. Kraj dal na rekonstrukci ze svého rozpočtu přes 4 miliony.

„Věřím, že si do zmodernizované budovy najde cestu spousta nových návštěvníků. Přál bych to nejenom knihovně, ale i čtenářům samotným. Chvíle strávené nad knihou jsou v lidském životě jedněmi z nejhezčích. Jsem rád, že se po necelých dvaceti letech od otevření dočkala knihovna moderního zázemí,“ uvedl hejtman Martin Půta.

„Chceme neustále zlepšovat služby a prostředí pro návštěvníky našich kulturních zařízení. Krajská vědecká knihovna si po letech dobré služby zasloužila moderní sociální zařízení, koberce a také obnovu světel, která odpovídají době a jsou energeticky méně náročná. Děkuji všem návštěvníkům knihovny, že tolerovali uzavření knihovny na tři měsíce. Mimořádný zájem o knihy před uzavřením nám všem ukázal, čím knihovna pro milovníky četby je,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Stavební práce prováděla firma CL-EVANS s.r.o. Jejich hodnota byla téměř 19,2 milionu korun. V červnu začala rekonstrukce klimatizace v trezoru, která zajistila optimální podmínky pro archivaci vzácných tisků. Následovala instalace chladicí jednotky a propojení systémů.

Čtenáři mohou navštívit tichou studijní zónu a kolektivní studovnu. Část současné studovny se zasklila a rekonstrukce se dočkaly i studijní boxy. Vše je vybaveno novým nábytkem s možností připojení notebooků ke zdroji napájení. Místnosti jsou vybaveny projektory a plátnem. Mohou tak sloužit i k workshopům, kterých knihovna bezpočet pořádá pravidelně každý rok. Ve všech patrech knihovny mohou návštěvníci využít služeb moderních toalet. Zrekonstruovaná je i střecha včetně světlíku.

Ve všeobecné knihovně, studijní knihovně a knihovně pro děti a mládež jsou nové koberce. Bylo proto nutné kompletně rozmontovat regály, vymístit knihy a znovu regály nainstalovat a včetně knih je dát na původní místo. Kromě toho probíhalo v letních měsících intenzivní „čipování“ fondu.

V prostorách pro veřejnost se vyměnilo stávající osvětlení za nová LED světla. Zářivky lépe reagují na intenzitu denního světla. Moderní LED tabule na fasádě budovy umožňují informovat o pořádaných akcích formou videí, obrázků nebo barevného textu.

Podíl spolufinancování Libereckého kraje na výdajích za rekonstrukci je 10 %, což odpovídá 1,9 milionu korun. Z Integrovaného regionálního operačního programu a státního rozpočtu očekáváme dotaci ve výši 17,3 milionu. Libereckou knihovnu navštíví denně více než tisíc návštěvníků, jsem proto moc ráda, že se podařilo provést všechny plánované práce v termínu letní odstávky. Velký dík za to patří nejen stavební firmě, ale i zástupcům knihovny a kolegům a spolupracovníkům na krajském úřadu, kteří vynaložili maximální úsilí, aby byla knihovna včas otevřena nejen pro dychtivé čtenáře, dodala Radka Loučková Kotasová, členka rady kraje pro resort hospodářského a regionální rozvoje, evropských projektů a územního plánování.

Celý projekt rekonstrukce knihovny a zkvalitnění ochrany a zpřístupnění knihovního fondu začal již v roce 2017 s plánovaným termínem dokončení 30. dubna 2021. Nyní pokračují práce na restaurování vzácných tisků, digitalizaci fondu Sudetik nebo zavádění RFID technologie. „Celkové výdaje projektu jsou proto 37,3 milionu korun, z toho způsobilé výdaje 36,8 milionu. Dotaci tak předpokládáme ve výši 33,1 milionu. Podíl Libereckého kraje činí 4,2 milionu korun,“ upřesňuje radní Loučková Kotasová.

„Tři měsíce uzavření knihovny neznamenaly pro knihovníky a knihovnice žádný odpočinek, naopak jsme museli být neustále k dispozici a řešit vzniklé a mnohdy neobvyklé situace. Zároveň jsme zajišťovali rozšířený provoz na pobočkách. Podporu a pomoc pracovníků Libereckého kraje při koordinování projektu i při realizaci jeho stavební části považuji za neocenitelnou a děkuji za ni,“ uzavřela Blanka Konvalinková, ředitelka Krajské vědecké knihovny v Liberci.

Zdroj: TZ Liberecký kraj

[pt_view id=“b74251faj2″]
[pt_view id=“673d3cctsq“]
[pt_view id=“b6ea8f194d“]
[pt_view id=“b90a221j8l“]
[pt_view id=“f3784a8dor“]
[pt_view id=“76600d0f1w“]

Pin It on Pinterest