Rekonstrukci jedinečného vánočního lidového díla mapuje nová výstava ve vstupním vestibulu Krajského úřadu v Liberci. Její vernisáž se konala v pondělí 2. prosince a návštěvníky na dvaceti panelech blíže seznámí s osudy betléma, který během bezmála třiceti let vytvořil Gustav Augsten z Ferdinandova.
Pohyblivý betlém se rodil v letech 1911 až 1938 a do dnešní doby se zachovalo přes 320 figur pohyblivých i nepohyblivých postav a zvířat a 150 stromů. Betlém obsahuje i selská stavení, hrady, řemeslné dílny, vodopády a rybníky.
„Betlémy z různých materiálů, které vytvářeli naši předkové, jsou nejen dokladem jejich zručnosti a nápaditosti, ale často nesou také zprávu o životě na venkově a představují například i dnes již zaniklá řemesla,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Gustav Augsten se do Ferdinandova přistěhoval v roce 1911 a provozoval restauraci Waldfrieden, známou dnes pod názvem U Cimpla. Zároveň byl mechanikem, řezbářem a malířem. Na stavbě betlému se spolu s ním podíleli doposud neznámí místní dřevosoustružníci, malíři, elektrikáři, zámečníci a další řemeslníci.
Augsten udržoval betlém až do své smrti v roce 1949. Poté nastalo období zkázy: část figur byla ukradena a rozprodána, zbytek rozšlapán a jinak devastován. Od roku 1987 probíhá pokus o jeho záchranu.
Výstavu, která bude k vidění do konce prosince, připravil spolek Český svět. „Betlém může být inspirací pro nové tvůrce, kteří se v kraji pod Jizerskými horami opět objevují,“ dodal za spolek Milan Maršálek.
Dnes se ve vestibulu krajského úřadu uskuteční od 17.30 zahájení další výstavy s betlémářskou tématikou. Ta představí adventní tvorbu členů výtvarných kurzů z Domu dětí a mládeže Větrník v Liberci. Velká část bude věnovaná například zpracování betlémů různými technikami.
Zdroj: Liberecký kraj