Od brzkého rána bojuje Frýdlant s velkou vodou. Už ve 4 hodiny a 10 minut byl ve Frýdlantu vyhlášen první stupeň povodňové aktivity. Krátce před půl sedmou už dosáhla voda třetího stupně povodňové aktivity. Situaci monitoruje od 4 hodin a 45 minut povodňová komise Obce s rozšířenou působností III. Frýdlant (ORP III. Frýdlant). Po celý den jsou v pohotovosti členové Sboru dobrovolných hasičů Frýdlant, kteří plnili pytle s pískem, stavěli protipovodňové stěny a monitorovali toky. Zajišťovali také čerpání vody v zaplavených sklepích ve městě. Nejdramatičtější byla ve Frýdlantu situace mezi polednem a 14.00 hodinou, kdy se Smědá začala na nábřeží vylévat z koryta. Jejímu vylití ale zabránily pytle s pískem, které zde dobrovolní hasiči ve spolupráci s dobrovolníky položili. Na pravé straně toku Smědé byla u městského parku instalována protipovodňová stěna zapůjčená Hasičským záchranným sborem Libereckého kraje.
„Už před pátou hodinou ranní jsme začali monitorovat toky Smědé a Řasnice, město bylo rozděleno do pěti sektorů a začali jsme upozorňovat obyvatele na hrozící nebezpečí. Hasiči paralelně začali plnit pytle pískem a zabezpečovat jednotlivé vstupy do objektů v ohrožené oblasti v centru města,“ říká starosta Frýdlantu Dan Ramzer. K pytlování se k dobrovolným hasičům Frýdlantu postupně přidali i dobrovolníci z řad veřejnosti. Pozornost všech členů povodňového štábu i hasičů byla upnuta k nebi, čekalo se, kdy přestane pršet. „Déšť ustal kolem 15 hodiny a od té doby voda začala opadat. V současné době je voda v řece Smědé na povodňovém stupni I., na toku Řasnice stále zůstává na stupni III.,“ dodává s úlevou starosta města.
Ještě kolem 13 hodiny přitom Liberecký kraj zvažoval vzhledem k předpovědi, která predikovala napadnutí dalších 80 mm v příštích 24 hodinách, vyhlášení stavu nebezpečí. „Počasí se uklidnilo, takže k tomuto mimořádnému kroku jsme přistoupit nemuseli. Případnou evakuaci zvládneme prostředky, které jsou již k dispozici, evakuováni jsou na celém Frýdlantsku jen čtyři lidé, takže předpokládáme, že se situace už nezhorší,“ uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.
Podle ředitele závodu Povodí Labe Jablonec nad Nisou, Ing. Bohumila Pleskače, je předpověď na příští hodiny daleko příznivější, než byla dopoledne. „Na čtyřech různých serverech jsou čtyři různé prognózy. Optimistická prognóza říká, že budou srážky večer kolem deváté hodiny kolem 2 mm za hodinu, což je bez problémů, prognóza horší může znamenat větší srážky, ale nepředpokládá se, že by to měly být srážky kolem 15 mm během hodiny. To už snad ne.“
Lepší prognózu očekává díky tomu, že fronta, která sem přinášela dešťové srážky z území jako je Ukrajina přes celé Slovensko v ranních a dopoledních hodinách, se rozdělila na dvě části. „Jedna odbočila na jih a tím pádem došlo ke zlepšení situace, která by jinak byla velmi nepříjemná. Protože kdyby se naplnila předpověď úhrnu srážek za dnešek 85 mm a do zítřejšího rána stejného, znamenalo by to podobnou situaci, jako v roce 2010,“ dodává Bohumil Pleskač.
Velká voda do této doby způsobila zatopení silnic v Raspenavě, v oblasti Višňové, Černousích a v Arnolticích. Škody na majetku spočívají v zatopených sklepích, zaplavených zahradách a zasažených přízemí obytných domů po celém toku Smědé, Řasnice a Bulovského potoka.
Největším problémem je výpadek provozu Úpravny vody v Bílém Potoce, způsobený zhavarováním odběrných zařízení. „V pátek ve 23 hodin byla úpravna vody v Bílém Potoce odstavena, protože povodňový průtok poškodil, možná zanesl nebo zničil odběrná zařízení surové vody na Hájeném potoce a na Smědé. To znamená, že v současné době z vodních toků nenatéká na úpravnu surová voda, takže nemáme z čeho vyrábět pitnou vodu,“ vysvětluje ředitel Frýdlantské vodárenské společnosti, a.s. Ing. Petr Olyšar. Voda v obcích a městech, které jsou na úpravnu vody v Bílém Potoce napojeny, je tak odebírána jen z nakumulované vody a ta dochází. „Nejdříve dojde v závislosti na odběru v Bílém Potoce, v Lázních Libverda a v Raspenavě. Po dalším čase v Novém Městě pod Smrkem a v Hejnicích, nejpozději pak v pondělí, úterý v Krásném Lese a v Dolní Řasnici,“ dodává ředitel FVS. Zásobování vodou bude v těchto obcích zajištěno cisternami. Problém s netekoucí pitnou vodou se nejdříve dotkne zhruba tří až čtyř tisíc lidí, později až sedmi a půl tisíce. „Teď budeme čekat, až voda opadne, dostaneme se k odběrům v korytě a budeme moci zjistit, co se stalo,“ dodává ředitel FVS.
Pokud by se nepodařilo problém odstranit, požádá FVS prostřednictvím ORP III. Frýdlant o další cisterny pro celou postiženou oblast Státní hmotné rezervy ČR.
Na Frýdlantsku kromě dobrovolných a profesionálních hasičů působí i Policie ČR. „Od rána podporujeme bezpečnostní opatření, na všech obcích teď máme styčné důstojníky, jakési koordinátory pro další práci. Máme zde i dvě dopravní hlídky, protože vnímáme dopravu jako největší problém především tam, kde došlo k zatopení silnic,“ podotýká ředitel Krajského ředitelství policie Libereckého kraje Plk. Mgr. Vladislav Husák. Na neděli plánovala policie velkou dopravně – bezpečnostní akci, vzhledem k situaci ji ale ruší. „Síly a prostředky, které jsme měli na dopravně – bezpečnostní akci vyčleněné, použijeme na Frýdlantsko, abychom pomohli místním starostům a povodňovému štábu v řešení zejména dopravních potíží,“ uzavírá Vladislav Husák.
TZ: město Frýdlant, Martina Petrášková
Mgr. Filip Trdla
filip.trdla@kraj-lbc.cz
485226307
Zdroj: Liberecký kraj