Hejnice

Kontakt

MÚ Hejnice

Nádražní 521

463 62 Hejnice

Tel: 482 322 211 – podatelna
marcela.bittnarova@mestohejnice.cz

Tel: 482 322 212, 777 682 274 – starosta
jaroslav.demcak@mestohejnice.cz

www.mestohejnice.cz

Historie

 

Město Hejnice leží na severním úpatí Jizerských hor, v nadmořské výšce 375 m, hlavním tokem je řeka Smědá. Převážná část území patří k chráněné krajinné oblasti Jizerské hory.

HEJNICE jsou město na severu České republiky ve Frýdlantském výběžku Libereckého kraje. Od krajského i okresního města Liberce leží asi 16 kilometrů severovýchodním směrem. Žije v něm přibližně 2 700 obyvatel. První písemná zmínka sice pochází z roku 1381, avšak pověst místo zmiňuje již ve 13. století, kdy zde mělo dojít k zázraku uzdravení rodiny sítaře ze sousední obce odměnou za jím zakoupenou a sem donesenou sošku Panny Marie. Z lokality se stalo poutní místo, na němž později vznikl kostel. Po několika staletích přibyl františkánský klášter a kostel byl přestavěn v barokním stylu a zasvěcen Navštívení Panny Marie. Během 19. století v obci vznikaly průmyslové továrny (porcelánky, papírny a textilky), dále škola a od roku 1900 je do Hejnic přivedena železniční trať. Rozvoj obce zapříčinil 31. července 1917 její povýšení na město uskutečněné rozhodnutím Karla I. Během první republiky Hejnice dále prosperovaly a panoval zde čilý kulturní ruch. Po druhé světové válce a odsunu zdejšího německého obyvatelstva však počet obyvatel i přes sestěhovávání rodin z československého vnitrozemí klesal. Během dubna 1950 došlo v rámci Akce K k přepadení místního kláštera, z něhož byl vytvořen internační tábor pro řeholníky nucené pracovat v blízkých továrnách. Chátrající klášter po roce 1989 prošel obnovou a roku 2001 se opětovně otevřel coby „Mezinárodní centrum duchovní obnovy“. Během léta roku 2010 však město postihly záplavy, které poničily jeho část.

Město tvoří dvě části, a sice Hejnice a Ferdinandov. Nachází se v údolí na severním úbočí Jizerských hor, protéká jím řeka Smědá, prochází tudy silnice II/290 a železniční trať číslo 038. Má vlastní poštovní úřad, mateřskou, základní a střední odbornou školu, je zde služebna policie i zbrojnice místních dobrovolných hasičů. Nachází se tu také fotbalové hřiště, na němž hraje své zápasy místní FK Hejnice.

Ke zdejším významným památkově chráněným stavbám patří vedle kláštera a kostela také barokní boží muka a silniční most u kostela. Pravidelně se počátkem léta konají Hejnické slavnosti a na podzim pak turistický pochod „Putování po stopách Železné koruny“ spolu s festivalem trampské a folkové hudby Jizerská nota. Od léta do podzimu probíhá v kostele tradiční festival varhanní hudby.

 

 

Pamětihodnosti a tipy na výlet

 

Chrám Navštívení Panny Marie je národní kulturní památkou České republiky.

Podle místní legendy žil v blízké vesničce Lužec, dnes část Raspenavy, chudý řemeslník, sítař a řešetář, se svou nemocnou ženou a dítětem. Jednoho dne roku 1211 hledal v hejnickém lese dřevo na práci a pod třemi lípami na břehu říčky Smědé usnul.  Ve snu spatřil lípu zalitou září, na větvích seděli andělé. Jeden z nich  mu řekl: „Jsi na zázračném místě, na kterém se zalíbilo Otci. Jdi domů a vrať se s obrázkem Matky Boží, aby každý, kdo v budoucnu půjde kolem, se mohl zastavit a mít účast na milosti. Tobě se pak za odměnu uzdraví žena i dítě.“

Řemeslník, který nabyl přesvědčení, že nešlo o pouhý sen, zakoupil při nejbližší návštěvě Žitavy dřevěnou sošku Panny Marie, položil ji s úctou a bázní do dutiny staré lípy, pomodli se před ní a prosil Boha o pomoc. Potom přivezl svoji ženu a dítě a společně prosili matku Boží o přímluvu u Boha. A podle legendy se jeho žena i dítě skutečně uzdravily.

Když věhlas Hejnic jako poutního místa stále rostl a počet poutníků nadále vzrůstal, byl koncem 17. století ke kostelu přistavěn ještě františkánský klášter, který byl po rozsáhlé rekonstrukci v roce 2001 otevřen jako Mezinárodní centrum duchovní obnovy, které slouží Vám, poutníkům.

Průvodcovské služby je možno zajistit v němčině.

Původně zde ve 14. století stál malý dřevěný kostelík, který byl postupně rozšiřován. Nejcennějším předmětem je dřevěná gotická plastika Černé Madony z roku 1380. Před chrámem stojí Mariánský sloup z roku 1695. V místě najdeme i cenné umělecké sochy z období baroka – sochy sv. Václava, sv. Jana Nepomuckého a boží muka. V chrámu je také umístěna expozice Hejnického Betlému z 18. století, jehož tvůrce je neznámý. Prokazatelně se však jednalo o místního umělce, protože Betlém zachycuje výjevy ze života františkánů a zobrazuje okolí Hejnic.

 

Okolí

 

Okolí města Hejnice je velice bohaté na různé památky. Nejbližší je výletní restaurace Obří Sud, která je zde postavena od roku 1931 na základě nápadu Stefana Hausmanna z blízského Přebytku. Z Obřího Sudu je krásný výhled na kolonádu v Lázních Libverda. Základatelem lázní byl Kristián Filip hrabě Clam – Gallas, majitel frýdlantského panství. Hrabě nechal v letech 1776 – 1818 otevřít nové prameny. V nedalekém městě Frýdlantě můžete navštívit mechanický betlém. Autor Gustav Simon jej tvořil 60 let. Na náměstí města se nachází radnice s muzeem se stálou expozicí obrazů či radniční věž, která je vysoká 48 m. Na Frýdlantské výšině, ve výšce 399 metrů nad mořem, se nachází rozhledna s výškou 21 metrů. Nejen při nepřízni počasí můžete navštívit Hrad a Zámek ve Frýdlantu, který začal již v polovině 13. století budovat rod Bibrštejnů. Zámek později patřil rodu Redernů, Albrechtu z Valdštejna, rodu Gallasů a Clam-Gallasů.

 

Pěší turistika

 

Za navštěvu také stojí Jizerské hory, ve kterých můžeme navštívit nedaleký skalní útvar Ořešník s výškou 800 metrů nad mořem, který se tyčí přímo nad bazilikou. Nedaleko něj můžete navštívit vodopád Velký Štolpich, ke kterému vede příjemná lesní cesta. Další vodopád, který stojí za shlédnutí je Černý Vodopád. Nad vodopádem Černého potoka se tyčí skála Frýdlantské Cimbuří, s výškou 900 metrů nad mořem. Pod ním najdete menší výhlídku Hajní kostel. Nad nedalekou obcí Bílý Potok můžete vidět další skalisko Paličník s výškou 944 metrů nad mořem. Skalní vyhlídka je zpřístupněna kamennými schody a vrchol je zabezpečen zábradlím. Pod Paličníkem se nachází další kamenná formace Kočičí kameny s  nenáročnou ferratou. Ferrata je náročnější cesta v horském terénu zpřístupněna i lidem, kteří nemají zkušenosti s náročnými horolezeckými výstupy. Zajímavé je jistě také navštívit moderní 20 m vysokou rozhledu na Smrku (1124m n.m.), která byla pro veřejnost otevřena v roce 2003 a odkud je za krásného počasí rozhled po celém Frýdlantském výběžku.

 

Cyklistika

 

Jizerské hory jsou první destinací, kde je otevřena 80 km dlouhá  síť stezek nazvaná Singltrek pod Smrkem. Síť je zde otevřena od roku 2012. Singltrek v současné době nabízí trasy ve čtyřech stupních obtížností, své si tu najde úplně každý, od rodin s dětmi až po zkušené cyklisty. Nástupní místo Singltreku je u přírodního koupaliště v Novém Městě pod Smrkem (8 km od našeho Centra). Nejbližší nástupní místo na síť stezek je u Obřího sudu (3 km od našeho Centra).

 

Můžete také využít služby cyklobusů a nechat se vyvést na Smědavu a zde si prohlédnout krásy Jizerských hor.

 

Zdroj:

http://www.mestohejnice.cz

https://cs.wikipedia.org/wiki/Hejnice

https://mcdo.cz

 

 

 

Pin It on Pinterest