Ministryně Šlechtová ocenila záměr Libereckého kraje vybudovat Evropský důmTaké do Libereckého kraje v rámci svých pracovních cest zavítala ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Kraj pod Ještědem jako šestý v pořadí navštívila v úterý 11. srpna. Po celou dobu ji doprovázel hejtman Libereckého kraje Martin Půta a vedoucí odboru regionálního rozvoje a evropských projektů Michael Otta.

„Domnívám se, že je potřebné vyjíždět do krajů a jednotlivých obcí a měst právě  kvůli tomu, abych se na vlastní oči přesvědčila o zacílení evropských dotací. Kromě toho chci, aby se Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) dostalo ještě více do povědomí veřejnosti. Má v gesci nejrůznější oblasti od stavebních úřadů, veřejných zakázek, po dražby, a je připraveno krajům pomáhat,“ řekla v úvodu své návštěvy v sídle kraje ministryně Šlechtová. Poté informovala o chystaném vypisování výzev a představila programy na územní plánování nebo opravy komunikací pro obce do 3 tis. obyvatel, který chce ministerstvo vyhlásit v roce 2016.

Rozsáhlá byla debata o novém programovacím období evropských fondů. Podle ministryně vznikne ve všech krajích včetně Libereckého zastoupení MMR, tedy Centrum regionálního rozvoje. To bude správce IROPu, což je nástupce Regionálního operačního programu. „Vzhledem k tomu, že Liberecký kraj může čerpat ze dvou přeshraničních programů, česko-saského programu a česko-polského programu, považuji za pozitivní předběžnou dohodu, že pobočka Centra regionálního rozvoje v Hradci Králové pro území Libereckého, Královéhradeckého a Pardubického kraje, bude mít své úřední hodiny i v Liberci. Žadatelé budou moci v Liberci nejenom konzultovat své žádosti, ale také vyřizovat všechnu nutnou administrativu,“ uvedl hejtman.

Na programu byla prohlídka bývalé administrativní budovy Výzkumného ústavu textilních strojů, která se nachází v těsném sousedství krajského úřadu. Liberecký kraj zde mimo jiné chce zřídit Evropský dům, kde žadatelé na jednom místě najdou poskytovatele dotací. Budovu Liberecký kraj koupil v loňském roce a nyní připravuje její rekonstrukci. Od září příštího roku by měla poskytnout prostory Centru regionálního rozvoje. „Rozumím tomu, že Centrum regionálního rozvoje se musí vypořádat s takzvanou dislokací, což znamená, že je potřeba využít volné prostory v budovách, které stát vlastní v Liberci. Pevně ale věřím, že naše nabídka bude při rozhodování dislokační komise úspěšná, protože ten hlavní důvod, proč jsme objekt odkupovali je soustředit poradenství evropských fondů na jednom místě a tím podpořit rozvoj kraje,“ dodal hejtman Martin Půta. Ministryně Karla Šlechtová aktivní přístup Libereckého kraje toto zařízení vybudovat ocenila. Podle ní chce Evropský dům vlastní aktivitou zřídit v České republice pouze pět krajů.

Do programu včerejší návštěvy bylo i setkání s primátorem Liberce Tiborem Battyánym. Hlavním tématem bylo čerpání evropských dotací na realizaci projektů v rámci připravovaného Integrovaného plánu rozvoje území. Ministryně nabídla městu pomoc s přípravou strategie, která zatím podle jejích slov vázne, což může přinést problémy při jeho schvalování na jaře příštího roku.

Na pracovním obědě se členy rady kraje a starosty obcí s rozšířenou působností se hovořilo
o novém zákonu o veřejných zakázkách, novele stavebního zákona, možnostech poskytování národních i evropských dotací, ale i situaci v cestovním ruchu. Přítomní starostové uvítali podporu Ministerstva pro místní rozvoj, který poskytuje podporu na bytovou výstavbu, vstupní pečovatelské byty a budování komunitních domů pro seniory.

Závěrem se návštěva přesunula do Heřmanic na Frýdlantsku, tedy do obnoveného území po ničivé povodni v roce 2010. Na místě se hovořilo o dočerpání státní dotace ve výši 400 mil. Kč na povodňové akce, které jsou ještě rozpracované a skončí nejpozději letos v říjnu.

Bc. Dědková Markéta
marketa.dedkova@kraj-lbc.cz
485226324 / 739541624

Zdroj: Liberecký kraj

Pin It on Pinterest