Policiste_vytipovali_v_kraji_na_280_mist_kde_by_se_mohly_vyrabet_drogy_mediumSpolečně hledat cesty, jak v Libereckém kraji čelit narůstající výrobě a užívání drog – to bylo hlavním cílem setkání poslanců, představitelů Libereckého kraje, policie, zástupců poradního výboru Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky a vedoucích neziskových organizací. Setkání, nazvané Společná podpora protidrogové politiky, se uskutečnilo začátkem týdne na půdě Krajského úřadu Libereckého kraje.

Záštitu nad akcí převzala náměstkyně hejtmana pro rezort sociálních věcí Lenka Kadlecová. Uvedla, že Liberecký kraj dal letos na boj proti drogám bezmála 8,5 milionů korun. Současně slíbila, že se zasadí o to, aby byla podpora kraje také příští rok minimálně ve stejné výši. „Náš kraj je pro výrobce a dealery přitažlivý tím, že leží u hranic se dvěma dalšími státy. Pašeráci léků z Polska to nemají daleko, a stejně tak nemusejí jezdit tisíce kilometrů ani ti, co z dovezených léků následně u nás vyrobí a odtud do Německa vyvážejí drogy. Vedle výrobny jsme se pro drogovou scénu postupem let stali výrazně tranzitním regionem,“ zdůraznila Lenka Kadlecová.  Setkání se zúčastnila rovněž Alena Losová, krajská radní pro oblast školství, mládeže a zaměstnanosti.

Lucia Kiššová z poradního orgánu protidrogového výboru vlády přiblížila, že zisk státu z návykových látek, především ze spotřební daně u tabáku a alkoholu, ale například i hazardu, několikanásobně převyšuje částku, kterou stát dává na prevenci a léčbu závislých osob.

Pro policisty Libereckého kraje je problematika drog hlavní prioritou. Jak řekl krajský ředitel policie Vladislav Husák, ve statistikách výskytu kriminality zaujímá Liberecký kraj dlouhodobě třetí místo po Ústeckém kraji a Praze. Proto patří liberecký policista k nejvytíženějším v republice. Výhodný byznys, který přináší výroba a distribuce drog, je k tomu na Liberecku podpořený zmiňovanou polohou blízko hranic.

„Policie není lékař, bohužel řešíme až důsledky daného problému. Když jsem nastupoval před dvěma roky do Liberce, naivně jsem si myslel, že jdu na venkov. Na farmu. Mýlil jsem se,“ poznamenal ředitel Vladislav Husák s tím, že za jeho éry se podařilo vybudovat pro boj s drogovou kriminalitou specializovaný Toxi tým, čítající dnes 16 lidí.

Podle Husáka zůstávají v Libereckém kraji stále nejužívanější drogou pervitin a marihuana. Jak upozornil, v posledních letech se drogovému byznysu věnují stále více členové vietnamské komunity. Původně obchodníci s levným textilem totiž pod tlakem společnosti postupně opustili zdroj obživy a orientují se více na výrobu psychotropních návykových látek.

„Vybudovat v nějakém opuštěném areálu pěstírnu konopí, jakou jsme například nedávno odhalili ve Vratislavicích nad Nisou, vyžaduje vstupní investici tak 5 milionů korun. Do několika měsíců se majitelům vložené peníze vrátily, a pak už drogové doupě jen vydělávalo. Čisté zisky jsou ohromující,“ řekl krajský ředitel. „Nedávno jsme z bývalých továren a zaniklých průmyslových objektů tipovali v Libereckém kraji budovy, kde by klidně mohly vzniknout obří pěstírny. Napočítali jsme jich 280. Výrobny drog ovšem nesmí být moc nápadné. Narazili jsme dokonce jednou na případ, že nějaký podnikavec postavil uprostřed zaniklého průmyslového areálu malý domek, aby nebyl vidět z ulice, a zde nerušeně pěstovali konopí,“ doplnil policejní ředitel s tím, že mnohé pěstírny na sebe také často upozorní zamořením okolního životního prostředí.

Daníčková Blanka
blanka.danickova@kraj-lbc.cz
485226302 / 732765215

Zdroj: Liberecký kraj

Pin It on Pinterest