Průměrná hrubá mzda v Libereckém kraji vzrostla v prvním čtvrtletí letošního roku o 5,6 procenta na 24.843 korun. Zaměstnanci si tak polepšili o 1320 korun. Spotřebitelské ceny se zvýšily ve stejném období o půl procenta, reálně tak mzda vzrostla o 5,1 procenta.
Podle informací z Českého statistického úřadu (ČSÚ) patří průměrné mzdy v Libereckém kraji k těm vyšším, víc berou zaměstnanci jen v Praze, středních Čechách, Plzeňském a Jihomoravském kraji.
„Nárůst mezd odpovídá tomu, co se podařilo vyjednat, v průměru se podařilo dohodnout navýšení mezd o nějaká čtyři procenta. Je tam ale stále také vysoký podíl přesčasové práce, protože lidi na trhu nejsou,“ řekl dnes ČTK Milan Šubrt z Asociace samostatných odborů, která v Libereckém kraji zastupuje zaměstnance 70 firem. Na trhu práce v celé zemi chybí podle odhadů 120.000 lidí, i proto podle Šubrta vyplácí řada firem svým zaměstnancům odměny, když přivedou nového pracovníka. „I to se do mezd promítá,“ dodal Šubrt.
Růst mezd v Libereckém kraji byl nadprůměrný. V Česku stoupla v prvním čtvrtletí průměrná hrubá mzda o 4,4 procenta na 26.480 korun. V průměru tak dostali zaměstnanci v zemi přidáno 1119 korun. V Libereckém kraji navzdory vyššímu růstu mzdy za celostátním průměrem stále o 1637 korun zaostávají.
Ještě výraznější je rozdíl ve srovnání s hlavním městem, a to i přesto, že v Praze šly dokonce meziročně mzdy dolů. Tamní zaměstnanci brali v prvním čtvrtletí v průměru 32.934, což bylo o 0,7 procenta méně než před rokem. Průměrné mzdy v Libereckém kraji jsou tak o 8091 korun nižší.
Ve všech krajích přibylo v prvním čtvrtletí zaměstnanců. Podle ČSÚ bylo v prvních třech měsících letošního roku v zemi v zaměstnaneckém poměru 3,877 milionu lidí, což bylo o 2,1 procenta víc než loni. Nejvíc lidí přibylo zaměstnavatelům v Praze a v Olomouckém kraji, nejméně naopak v Karlovarském. V Libereckém kraji byl meziroční nárůst podprůměrný, 1,4 procenta, zaměstnáno tam bylo v prvním čtvrtletí 140.900 lidí.
Autor: ČTK